Tuesday, August 3, 2010

Mark Douglas Trading in the zone


Do obchodování naživo jsem se pustil na konci roku 2009. Pár zkušebních obchodů v prosinci a v lednu na ostro. Po sedmi měsících je můj účet v plus což je dobrá zpráva. Další dobrá zpráva je že s mi podařilo vytáhnou účet ze ztráty 7% do 1% plusu. Další dobrá zpráva je že se mi to podařilo díky pravidelnosti, konstantnímu objemu a dodržováním obchodního plánu. Ano, je dost možné že se Vám to bude zdát velmi málo a pravděpodobně to asi neodpovídá úžasným zhodnocením, které můžeme vidět na různých soutěžích. Nicméně pro mě toto znamená dílčí úspěch.
Vidím že klíčem k úspěchu není super systém co naděluje dennodenně zhodnoceni v řádu stovek procent (i když by to bylo mnohem jednodušší to je jasný) ale konzistence, disciplína a pravděpodobnostní pohled na trh . Úspěch je zaručen i s malou statistickou výhodou, důležité je opakovat tuto výhodu dostatečně dlouho.
Mark Douglas ve své knize ,,Trading in the zone" nabízí jednoduché cvičení/test který si může každý vyzkoušet. Cílem jeho cvičení je přesvědčit se o tom, že trading je pouhá hra s pravděpodobností. Z pohledu pravděpodobnosti, se může každý stát z obyčejného hráče kasinem.
sleduje velmi volný a stručný překlad, originál cvičení naleznete v knize (jak se zdá je již přeložena do češtiny)
Cílem cvičení je přesvědčit že trading je jednoduchá hra s pravděpodobnosti. Na micro úrovni, výsledky jednotlivých obchodů jsou nezávislé náhodné jevy. Na makro úrovni, výsledek serie obchodů produkuje konzistení výsledky.
Příprava cvičení:
Vybrat si trh - takový, který si můžeme dovolit obchodovat z hlediska margin. Vybrat si tržní proměnné, které definují naší výhodu - jakýkoliv systém dle volby, koupený či vlastní. Cílem není najít perfektní systém ale použít systém který nám vyhovuje a je jednoznačně definovaný.
Vstupy - systém musí být jednoznačný. Proměnné, které definují naší výhodu musí být zcela precizní a čistě definované, nedovolí subjektivní hodnocení. Pokud jsou podmínky pro vstup splněny vstupuje se pokud ne nevstupuje, žádné coby, jakby, kdyby.
Stop loss - platí stejné pravidla jako pro vstupy. Systém nám musí říct přesně kolik budu riskovat maximálně abych zjistil že trade není platný. Opět at je systém jakýkoliv, podmínky pro výstup musí být absolutně exaktní, žádný prostor pro subjektivní soudy.
Time frame - jakýkoliv TF který nám vyhovuje. ALE jak vstupy tak výstupy musí být definovány na stejném TF, tzn pokud mi mé podmínky na 1H TF dají trade tak výstup budu plánovat na 1H TF.Nicméně, toto bz nás nemělo odradit od použití jiných TF jako filtrů, např pokud obchoduji na 30TF a na D TF je uptrend a můj obchoduji do směru trendu, budu používat D TF pro potvrzení trendu.
Vybírání zis- věřte tomu nebo ne, jedna z nejtěžších dovednosti, kterou se každý úspěšný trader musí naučit je vybírání zisků. Toto je jediná část celého cvičení kde je třeba použít úsudku. Nikdy nevíte zda jak daleko půjde trh vaším směrem. Jen velmi zřídka se trh pohybuje přímočaře jedním směrem, normálně trh vzroste, následuje korekce a pak pokračuje v růstu. Není možné vědět zda je to jen korekce či již obrat trendu. Zde nejlepší strategie je rozdělit pozici na 3 - 4 části a postupně vystupovat z pozice. Je třeba mít na zřeteli RRR, ideální 1:3. pokud máte RRR i s jen 50% úspěšností budete v plusu.
Obchodování testovacího vzorku - typický trader prakticky emočně žije a umírá s posledním obchodem, pokud byl úspěšný jde s chutí do dalšího, pokud ne začne pochybovat o svém systému, s statistické výhodě. Ke zjištění zda systém funguje je třeba systematický přístup, takový který vyloučí náhodu. Proto je třeba provést minimálně 20 obchodů. Vzorek musí být dostatečně velký ale ne příliš, aby byl schopen reflektovat měnící se dynamiku trhu.
Testování - je možně využít softu, dema čí profesionálního servisu. V této chvíli není podstatné kolik systém vydělává, podstatné je zjistit jaké win-to-loss-ratio můžeme očekávat.
Přijmutí risku - je třeba vědět dopředu jaký je risk každého obchodu. Jsou dvě různé věci vědět jaký je risk a přijmout risk. V případě nejhoršího scénáře bude 20 obchodů ztrátových, což není velice pravděpodobné tak jako není velice pravděpodobné že bude všech 20 obchodů vítězných. Důležité je znát maximální možnou ztrátu a být ochoten ji pohodlně přijmout. Pokud je max ztráta příliš vysoká je třeba vybrat takový instrument, který nám dovolí pohodlně přijmout maximální možnou ztrátu vyjádřenou v penězích.
Provedení cvičení - pravidla jsou jednoduchá, obchodujte systém přesně jak jste ho nadefinovali. To znamená závazek zobchodovat všech 20 obchodu přesně podle plánu, ne jen příští trade nebo několik, ale VSECHNY OBCHODY.
Nastavením cvičení, nadefinováním pevných podmínek, relativně fixních šancí, a závazek provést všechny obchody ve vzorku, jste vytvořili stejné podmínky v jakých operují casina.
Jak je možné, že casina vydělávají na událostech které mají náhodný výsledek???
Protože vědí, že v dlouhém období mají statistickou výhodu a tato výhoda pracuje pro ně.
Pokud věříte, že trading je jen hra s pravděpodobností, pak shledáte toto praktické cvičení velmi snadné, protože vaše touha vykonat celé cvičení poctivě a zodpovědně bude v kompletní harmonii s vírou v pravděpodobnostní přirozenost trhů. Výsledkem bude strachu a zábran prostá mysl. Co vás může zastavit od dělání přesně toho co máte dělat a kdy to máte dělat???

Absolutně nic.

Saturday, May 1, 2010

Trading log 3 - jak se připravit o 165 pips jasného zisku

Od mého posledního příspěvku jsem pilně obchodoval, každý týden jsem zvýšil účet o 95% z původního účtu už je skoro milion což není tak špatný výsledek, měl jsem jen jeden ztrátový obchod a tak bych se s Vámi chtěl podělit o svůj skvělý systém, je to AOS a není ho třeba ani moc kontrolovat má v sobě zabudovánu automatickou zpětnou vazbu na bázi fuzzy logiky a umělou inteligenci z neuronových sítí. Sám se zapne ráno při zakokrhání kohouta a večer vám dá dobrou noc a vytiskne cheque.

Nic samozřejmě je to kravina, kdyby byl trading tak jednoduchý tak jsme asi všichni vyvalený na jachtách a ne přilepený na monitoru každý den :-)) Skutečný stav věcí se má tak že jsem po třech týdnech emotivního obchodování své snažení zastavil a dal si měsíční pauza na důkladné zhodnocení. Během těchto tří týdnů jsem udělal 15 obchodů z nich většina skončila ztrátou, na nule či na B/E a to i přes to že některé obchody byly 160pip v plusu. Přesto byly tyto tři týdny obchodování zajímavé a oči otevírající.
V říjnu 2008 jsem se zůčastnil ITC v Barceloně což je 3 denní setkání traderů a traderů aspirantů pořádané fxstreet.com, doufám že se fxstreet.cz nebude zlobit, nejedná se o žádnou reklamu jen bych se rád podělil o pár zkušeností. Byla to výborná akce na které se představilo 7 řečníků a asi 50 účastníků. V to samem  roce jsem se v odhodlání zabývat se tradingem vážně a po zhruba ročním hledání toho správného systému zapsal do kurzu one on one od R.Bookera. Jeho styl mě ve své době velmi zaujal a po shlédnutí mnoha free webinářů a publikací mě připadal to pravý ořechový. Po zaplacení příslušné částky jsem dostal přístup ke kompletnímu systému jehož popis a názorné příklady zabíraly 25 kapitol a nesčetnému množství příkladů a nahrávek a dále možnost konzultovat kdykoliv jakýkoliv dotaz s tvůrci systému. Tento člověk byl také jedním z řečníků na ITC což jsem považoval za skvělé a těšil se na osobní setkání.
ITC je 3 denní program s formátem 50% prezentace a 50% live trading ve skupinách a každý den s jiným profesionálem. První z řečníků měl prezentaci na téma jak nepoužívat stop loss a využívat maximálně 10:1 leverage. To mě tenkrát vůbec neoslovilo, ve všech do té doby mnou přečtených zdrojů zcela jasně vyplývalo že stop loss je základní nástroj MM a kontrolu max risku, který chrání tradra před velkými ztrátami, taková poslední záchranná brzda. Každý z následujících řečníků prezentoval svůj přístup, svůj osobitý styl obchodování, nutno dodat každý přístup zcela jiný ale úspěšný.
Další z prezentací na téma jak identifikovat a využít extrémní nerovnováhu nabídky a poptávky mě zaujala natolik že jsem se jí nejprve snažil obohatit nově naučený systém a pak mě nadchla tak že jsem nechal studovat kurz a pustil se jen do této metody. Nutno dodat že nejprve jsem ji s úspěchem dal na demu přes rok a poté přestoupil na live, kde díky psychice zatím bez výrazných úspěchů ale pracuji na tom:-P
Tak a jak to vše spolu souvisí. Provedl jsem zhodnocení všech svých live obchodů od ledna 2010 a i přes to že většina obchodů končila ztrátou na SL či BE vstup do směru trhu byl platný a trh šel mým směrem a to výrazně. Začal jsem tedy hledat optimální nastavení S/L ale to mi vycházelo příliš velké a bylo v rozporu s mým max riskem na obchod ve výši 2% z účtu. Znovu jsem si vzpomněl na již zmíněného člověka z ITC jeho prezentaci o nepoužívání SL a přečetl opět jeho knihu abych si oživil jakým způsobem to vlastně myslel to obchodování bez stop losů.
Zde tedy shrnutí stylu bez SL, jen základní kostra původní text je na 240 stránkách.
ístup vychází z toho že čím nižší TF tím větší šum, čili větší nahodilost, z čehož vyplývá vyšší volatilia a vyšší pravděpodobnost spuštění SL. Klade důraz na analýzu různých TF, od měsíc až na 1H. Sleduje se zhruba měsíční úsek na 1h grafu a na 1h se realizují vstupy. Nakreslí se mřížka (median grid) identifikují cenové extrémy a směr do kterého se budou otevírat pozice. Základ je nízký leverage max 10:1 vzhledem k velikosti účtu a risk ve velikosti max 2-5% na pozici. Klade se důraz na zonu komfortu, čili jak velkou ztrátu jsem ochoten akceptovat bez toho aby to ovlivnilo mé rozhodování či výrazně velikost účtu. Pozicí se myslí několik vstupů na různých cenách do předpokládaného směru trhu s nízkým levereage. Metodologie 4x1 jeden pár, jeden lot, jedním směrem a jedno procento.
Screen dole je aplikace no stop loss v kombinací s mou metodou vstupů. První obchod byl 25.4 ráno pull back do směru trendu, který jde okamžitě do mínusu. Vstup 2 na resistanci, vstup 3 trochu unáhlený z obavy aby mi neutekl obrat a vstup 4 na rezistenci. Všechny vstupy SELL a to protože jak na denním, 4H a 1H vše ukazuje na down trend, silná rezistance v oblasti 1,34 - 1,3450 a dále i fundamentální situace kolem Řecka, to vše jako faktor pro vstup do short. V chvíli kdy se cena pohybovala okolo 1,34 celá pozice byl v mínus a to 1,18% k velikosti účtu. Obchod byl zavřen na 1,3220 což je 2,67%. Pozice bych začal likvidovat v oblasti 1,35 kde by akumulovaná ztráta v pips dosahovala 3% účtu.
Pokud bych použil moji max stop na 50 pip a posunutí na BE tak bych byl třikrát venku z pozice a se ztrátou. Takto byl obchod úspěšně uzavřen se ziskem zhruba 400 pip což potěší po sérii 15ti nevydařených trejdů.
Závěrem je dodat že tento článek není  vžádném případě kompletním popis systému jen jsem se chtěl podělit o trochu jiný pohled na věc, který mě osobně zaujal. A t.aky nemám nic proti AOS, AOS prostě není můj styl. Určitě existují sofistikované metody a modely jak obchodování zautomatitovat a podpořit rozhodování.

Tuesday, February 23, 2010

Trading log týden 2 - kdo je největší nepřítel tradera

Dnes bych rád navázal s dalším typem vstupů, zhodnotil a doložil několik vlastních reálných obchodů. V podstatě se jedná a pull back nebo throw back po proražení významné S/R úrovně. Nebudu popisovat mechaniku vstupu je např. uvedena v článku na fxstreet.cz ze září 2009. Soustředím se na provedení obchodu a chyby.

Jak je vidět nejdříve jsem si určil poslední platný support. Dne 15.12 cena prolomila tuto úroveň. Původní záměr byl počkat na návrat ceny do této úrovně 1,4580 - 1,4605 a umístit tam sell limit order. Během čekání na návrat do této oblasti (určitě znáte to nutkání - co by se dalo vylepšit) jsem na nižším TF identifikoval mini resistanci bod A. Jak se začala cena přibližovat k úrovni mini resistance, což bylo v odpoledních hodinách, tak jsem skvělou úvahou že návrat k mini R je výborné místo ke vstupu a zároveň z obavy aby mi neutekl žádný pohyb přes noc zadal limit prodej na 1,4562, s SL 1,4580 ignorujíce zcela již identifikovanou oblast z předchozího dne.
Výsledek - ztráta 25 pips a oči pro pláč když jsem sledoval trh v klidu pokračovat k původnímu TP.
Druhý obchod ze dne 4.1.2010
Tento vstup byl na základě předem definované supply zony a vstoupil jsem dle plánu. Po vstupu, nicméně ne již zcela podle plánu a v euforii po krásném vystihnutí pohybu ,posouvám SL na úroveň B/E což se vzápětí ukazuje jako pěkná hloupost. Trh navštívil oblast vstupu ještě jednou, spustil můj SL a pak se vesele vydal původním směrem.
Opět, jako v prvním případě, nedodržení či lépe řečeno nejednoznačné definování kdy posunout S/L a zbytečné last minut změny a úpravy stály za ztrátami. Čili lidský faktor což bude asi nejtvrdší oříšek na cestě k úspěchu. Řekl bych, že to opravdu nejhorší co můžu pro již otevřený obchod udělat je neustále ho sledovat, přepínat na nižší TF jak se to tam vyvíjí a snažit se podle toho případně pozměňovat potažmo vylepšovat.
Dále nasledují obchody z minulého týdne. První byl 16.02 CHF buy s cílem na 1,0800 obchod byl proveden v souladu s plánem, RRR 1:3. I přesto že obchod byl ztrátový (S/L -25pip) jsem spokojen s jeho provedení, ne všechny obchody končí úspěšně což je součástí tradingu.

Obchod CHF dne 18.2 sell 1,0825 s TP na 1.0660 obchod proveden dle plánu, uzavřel jsem půl pozice s plus 50pips a umístil S/L na B/E. Obchod později ukončen na S/L celkový výsledek obchodu plus 50pips.
A poslední z toho týdne sell JPY. Zde mě opět známé zlepšovatelské nutkání nechá posunout S/L na úroveň B/E protože už ten trh nevypadá, že by se někam hnul před víkendem. No nic S/L tedy posouvám a vzápětí opět sleduji trh pokračovat mým směrem, ale již beze mne.
Dále jeden nezrealizovaný obchod čili nedostatek disciplíny a žádný obchod. Obchod byl identifikován, předem definován a připraven. Opět mohu poděkovat změnám na poslední chvíli za neúspěch. Původní vstup byl na 141.05 buy poté změna na 140.83buy. Výsledek pohyb předpokládaným směrem bez vstupu.
Dovolím si zde jen zcela hypotetické srovnáni jak by týdenní výsledek vypadal v případě dodržení a nedodržení plánu:

Plán dodržen
Plán NE dodržen
CHFUSD
-25
-25
GBPJPY
125
0
USDJPY
50
0
CHFUSD
50
50
Total pip
200
25

Rozdíl je 175pip což mluví samo za sebe..
Na konci týdne mám účet v plus, tři zrealizované obchody, výsledek nula. Pro příští týden je třeba nadefinovat za jakých podmínek posunout S/L do B/E, stanovit pevné pravidlo a nenechat se ovlivnit aktuálním vývojem a tím zanést do systému emoce. Nadefinovat si první profit target, kde uzavřít polovinu pozice v profitu. Dodržet mechanicky vymezené vstupní zony S/D a zamítnout obchod pokud nemá dostatečný potenciál. Umístit limit order a obchodovat způsobem "set it and forget it"  Vzhledem k tomu že plánuji obchody na daily, 4H a 1H TF by to mělo být snadné.
Na závěr se rád všech zeptal:
Jaká je podle vás největší překážka na cestě k úspěchu v tradingu?
Díky za odpovědi.