Saturday, May 1, 2010

Trading log 3 - jak se připravit o 165 pips jasného zisku

Od mého posledního příspěvku jsem pilně obchodoval, každý týden jsem zvýšil účet o 95% z původního účtu už je skoro milion což není tak špatný výsledek, měl jsem jen jeden ztrátový obchod a tak bych se s Vámi chtěl podělit o svůj skvělý systém, je to AOS a není ho třeba ani moc kontrolovat má v sobě zabudovánu automatickou zpětnou vazbu na bázi fuzzy logiky a umělou inteligenci z neuronových sítí. Sám se zapne ráno při zakokrhání kohouta a večer vám dá dobrou noc a vytiskne cheque.

Nic samozřejmě je to kravina, kdyby byl trading tak jednoduchý tak jsme asi všichni vyvalený na jachtách a ne přilepený na monitoru každý den :-)) Skutečný stav věcí se má tak že jsem po třech týdnech emotivního obchodování své snažení zastavil a dal si měsíční pauza na důkladné zhodnocení. Během těchto tří týdnů jsem udělal 15 obchodů z nich většina skončila ztrátou, na nule či na B/E a to i přes to že některé obchody byly 160pip v plusu. Přesto byly tyto tři týdny obchodování zajímavé a oči otevírající.
V říjnu 2008 jsem se zůčastnil ITC v Barceloně což je 3 denní setkání traderů a traderů aspirantů pořádané fxstreet.com, doufám že se fxstreet.cz nebude zlobit, nejedná se o žádnou reklamu jen bych se rád podělil o pár zkušeností. Byla to výborná akce na které se představilo 7 řečníků a asi 50 účastníků. V to samem  roce jsem se v odhodlání zabývat se tradingem vážně a po zhruba ročním hledání toho správného systému zapsal do kurzu one on one od R.Bookera. Jeho styl mě ve své době velmi zaujal a po shlédnutí mnoha free webinářů a publikací mě připadal to pravý ořechový. Po zaplacení příslušné částky jsem dostal přístup ke kompletnímu systému jehož popis a názorné příklady zabíraly 25 kapitol a nesčetnému množství příkladů a nahrávek a dále možnost konzultovat kdykoliv jakýkoliv dotaz s tvůrci systému. Tento člověk byl také jedním z řečníků na ITC což jsem považoval za skvělé a těšil se na osobní setkání.
ITC je 3 denní program s formátem 50% prezentace a 50% live trading ve skupinách a každý den s jiným profesionálem. První z řečníků měl prezentaci na téma jak nepoužívat stop loss a využívat maximálně 10:1 leverage. To mě tenkrát vůbec neoslovilo, ve všech do té doby mnou přečtených zdrojů zcela jasně vyplývalo že stop loss je základní nástroj MM a kontrolu max risku, který chrání tradra před velkými ztrátami, taková poslední záchranná brzda. Každý z následujících řečníků prezentoval svůj přístup, svůj osobitý styl obchodování, nutno dodat každý přístup zcela jiný ale úspěšný.
Další z prezentací na téma jak identifikovat a využít extrémní nerovnováhu nabídky a poptávky mě zaujala natolik že jsem se jí nejprve snažil obohatit nově naučený systém a pak mě nadchla tak že jsem nechal studovat kurz a pustil se jen do této metody. Nutno dodat že nejprve jsem ji s úspěchem dal na demu přes rok a poté přestoupil na live, kde díky psychice zatím bez výrazných úspěchů ale pracuji na tom:-P
Tak a jak to vše spolu souvisí. Provedl jsem zhodnocení všech svých live obchodů od ledna 2010 a i přes to že většina obchodů končila ztrátou na SL či BE vstup do směru trhu byl platný a trh šel mým směrem a to výrazně. Začal jsem tedy hledat optimální nastavení S/L ale to mi vycházelo příliš velké a bylo v rozporu s mým max riskem na obchod ve výši 2% z účtu. Znovu jsem si vzpomněl na již zmíněného člověka z ITC jeho prezentaci o nepoužívání SL a přečetl opět jeho knihu abych si oživil jakým způsobem to vlastně myslel to obchodování bez stop losů.
Zde tedy shrnutí stylu bez SL, jen základní kostra původní text je na 240 stránkách.
ístup vychází z toho že čím nižší TF tím větší šum, čili větší nahodilost, z čehož vyplývá vyšší volatilia a vyšší pravděpodobnost spuštění SL. Klade důraz na analýzu různých TF, od měsíc až na 1H. Sleduje se zhruba měsíční úsek na 1h grafu a na 1h se realizují vstupy. Nakreslí se mřížka (median grid) identifikují cenové extrémy a směr do kterého se budou otevírat pozice. Základ je nízký leverage max 10:1 vzhledem k velikosti účtu a risk ve velikosti max 2-5% na pozici. Klade se důraz na zonu komfortu, čili jak velkou ztrátu jsem ochoten akceptovat bez toho aby to ovlivnilo mé rozhodování či výrazně velikost účtu. Pozicí se myslí několik vstupů na různých cenách do předpokládaného směru trhu s nízkým levereage. Metodologie 4x1 jeden pár, jeden lot, jedním směrem a jedno procento.
Screen dole je aplikace no stop loss v kombinací s mou metodou vstupů. První obchod byl 25.4 ráno pull back do směru trendu, který jde okamžitě do mínusu. Vstup 2 na resistanci, vstup 3 trochu unáhlený z obavy aby mi neutekl obrat a vstup 4 na rezistenci. Všechny vstupy SELL a to protože jak na denním, 4H a 1H vše ukazuje na down trend, silná rezistance v oblasti 1,34 - 1,3450 a dále i fundamentální situace kolem Řecka, to vše jako faktor pro vstup do short. V chvíli kdy se cena pohybovala okolo 1,34 celá pozice byl v mínus a to 1,18% k velikosti účtu. Obchod byl zavřen na 1,3220 což je 2,67%. Pozice bych začal likvidovat v oblasti 1,35 kde by akumulovaná ztráta v pips dosahovala 3% účtu.
Pokud bych použil moji max stop na 50 pip a posunutí na BE tak bych byl třikrát venku z pozice a se ztrátou. Takto byl obchod úspěšně uzavřen se ziskem zhruba 400 pip což potěší po sérii 15ti nevydařených trejdů.
Závěrem je dodat že tento článek není  vžádném případě kompletním popis systému jen jsem se chtěl podělit o trochu jiný pohled na věc, který mě osobně zaujal. A t.aky nemám nic proti AOS, AOS prostě není můj styl. Určitě existují sofistikované metody a modely jak obchodování zautomatitovat a podpořit rozhodování.

No comments:

Post a Comment