Monday, April 2, 2012

Exit strategy



Pouziji k nazvu anglicky vyzraz, v ceskem jazyce existuje pekny ekvivalentni vyraz, vystupni strategie, nicmene je to standardni vyraz pouzivany v tradingu tak tedy Exit Strategy. Jak jsem jiz predeslal, je to oblast ktera byla az donedavna v mem tradnigu, receno velmi slusne, opominana ci brana velmi povrchne. Pravda, neco pres rok se snazim tuto oblast zlepsit ale az ve svetle rady a zkusenosti traderu jak Lance Beggs ci Larry Williams  vidim ze muj pristup byl, opet slusne receno, amatersky.Tim nechci rict, ze by se ze me stal expert pres noc, po precteni nekolika materialu, jen ze ve stinu dovednosti profesionala si clovek uvedomi opravdovou uroven svych dovednosti a otevre se mu ohromny prostor pro jejich  zlepseni. 

Normalne, a v duchu metodologie supply/demand OTA, vystupuji na nejblizisi protilehle supply v pripade longu ci demand v pripade short, a to na stejnem TF kde planuji vstup, priklad, vstupuji dle set-up na 15TF hledam S/D zonu na 15mSD. Az sem vse OK. Po mnoha obchodech zavrenych na predem definovane S/D si jeden nemuze nevsimnout ze nektere z pozitivnich obchodu se na chvili zastavni na dane zone, castecne koriguji a pak uspesne pokracuji v danem smeru a stavaji se z nich big trades. Jako spravny obchodnik si tedy pokladam otazku jak by se dalo z toho vytezit co nejvice, coz vede v konecnem dusledku k jak a kdy se rozhodnut a zustat v obchode, a kdy ne. Uvaha celkem jednoducha, pri pohledu na trade s odstupem casu (min hodiny dny) vse zcela jasne. Avsak uz neni tak jasne a zretelne v prubehu obchodu. Diky komplexite vlivu na price action v jakemkoliv momente neni mozne predvidat vyvoj ceny s jistotou. Cena je vysledkem order flow. Vstoupime do obchodu v momente kdy predpokladame, ze mame edge, ze nase znalost nam dava urcitou vyhodu, ktera v dlouhem obdobi vytvori na nasem ucte pozitivni dolarovy zustatk, tak jak v casine, pri hre rulety, jde nam o to mit statistickou vyhodu. Tot teorie trhu. 

K praktickemu sestavni vystupni strategie budu cerpat z vyborneho free pdf na webu Lance Beggse
V uvodu ebook jsou nastineny 4 scenare, trzni situace, vstup a nekolik moznych vystupu:

1/ exit na malem SL 2/exit na sirokem SL2, 3/exit na BE, 4/exit na posunutem SL 5/exit na danem Profit Targetu 6/ vystup z trailing stop

A ke kazdemu scenari mame komentar a na konci male shrnuti:

a/ Profit nebo ztrata byla v kazdem pripade vysledkem vybrane metody vystupu a umistni S/L, NE vysledkem vstupu. Pro kazdy vstup existuje nekolik moznych vystupu, nektere profitabilni, nektere B/E a nektere se ztratou. I presto, ze je dulezite identifikovat vstup ktery je high probability, MNOHEM dulezitejsi je se soustredit na vystup.

b/ neni mozne vedet, pokud nemame kristalovu koulli, ktera z vystupnich strategii bude nejprofitabilnejsi. V nekterych pripadech to bude maly SL, nekdy velky SL a jindy trailing stop ci PT.

Cili, vystup je dulezitejsi nez vstup a neexistuje zada perfektni exit strategy co by fungovala pro vsechny trady. A navic, nikdy nedrzet pozici pres stanoveny SL, doufat, verit ci se modlit ze se pozice obrati - 

to neni trading to je GAMBLING.

Bezna dilema tradera: 
Pouzivat maly SL a ukoncit rychle ztratovou pozici ci pouzivat vetsi SL a nechat obchodu prostor?
Jak rychle posunout SL na BE?
Vybrat profit na predem stanovenem PT nebo pouzit trailing stop a vyuzit maximalne potencial obchodu?
V druhe casti ebook se podivame na nekolik bezne uznavanych konceptu a Lance je dava do souvislosti se svym zpusobem ukoncovani obchodu.
1. Fixni pravidla nefunguji – neexistuje jednoducha fixni pravidlo pro vsechny trzni situace ktere by maximalizovalo profit jednotlivych obchodu
2. Neni mozne zoptimalizovat vystupni strategii – s odstupem casu si muzeme rikat bych vystoupil tady, bych udelal tohle, nicmene v prubehu obchodu nevime jeho vysledek a neni mozne udelat optimalni rozhodnuti.
3. Opravdovy skoda je psychologicka a ne financni – drzet obchod za stanovenou SL a sledovat jak nam naskakuje na ucte ztrata je sakra tezke, a rozhodnout se vystoupit z obchodu je komplikovane. Stejne je to s teoreticky uslym ziskem, sledovat obchod jak jde nasim smerem nas nic nestoj. K tomuto bodu je zajimava prace naprikald Dennise Shull ci moje oblibena kniha ONE GOOD TRADE od Mike Bellafiore, kde autor zcela jasne rika, prace tradera je delat jeden dobry obchod a pak dalsi dobry obchod a dalsi. Nema smysl sledovat cenu a prubeh obchodu z ktere jsme uz venku. Jedine co tim docilime jsou pochybnosti a psychologickou nepohodu. Jsme lidi a dopoustime se chyb. Nicmene jako traderi nemuzeme dopustit aby se spatny risk a money management opakoval pri dalsich obchodech a pomalu likvidoval nas obchodni capital.
4. Vystupni strategi musi reflektovat psychologii tradera – neoptimalizovat abysme dosahli nejlepsich vysledku ale optimalizovat tak aby vystupni strategie odrazela nase psychologicky profil. Nenavidite sledovat jak se vas obchod ukonceny na malem SL bere spravnym smerem? Nastavte si vetsi SL, nicmene vetsi SL snizuje procentualni uspesnosti vstupu. Nelibi se vam jak pozitivni obchod skonci ve ztrate? Je treba agresivneji posouvat SL na BE ci na maly profit, toto vsak s sebou nese riziko casteho stopped out pri korekci a vynechani vetsich pohybu.
5. Dobra defensivaje lepsi nez dobra ofensiva – kazdy obchod muze koncit je 5 ruznymi vysledky:
     - Velky zisk
     - Maly zisk
     - Break even
     - Mala ztrata
     - Velka ztrata
At je analyza trhu jakkoliv jista, trhy jsou prirozene nejiste vysledek obchodu ma urcitou pravdepodobnost, at se nam to libi nebo ne, budeme celit ztratam. Co tedy jako traders muzeme ovlivnit? Profit muzem ovlivnit castecne, pokud trh nabidne profit, nase exit strategy rozhodne o tom kolik z toho potencialniho profitu zkonci na nasem ucte, nicmene nemame zadny vliv na velikost pohybu. Avsak ztraty mame totalne pod kontrolou, jak velkou ztartu utrzim je kompletne v me moci ovlivnit. Pokud utrzim velkou ztratu je to proto, ze jsem nevystoupil s malou ztartou. Kontrolujem risk abysme se ujistili, ze neskoncime s velkou ztratou.
6. Ruzne vystupni strategie v ruznych trznich podminkach produkuji lepsi vysledky
7. Existuje primy vztah mezi procenti uspesnosti (winning %) a ukazatelem prumerna ztrata k prumernemu zisku – pokud se pokousime zvysit nasi winning % vetsinou se nam to podari na ukor mensiho pomeru pruemerneho win/loss, at jsou to mesi prumerne zisky ci vetsi prumerne ztraty. Napriklad, zmenseni pocateniho SL nam pomuze snizit velikost ztratovych obchodu ale pravdepodobne snizi prumerny win/loss pomer, pravdepodobne % ziskovych obchodu se take snizi jednoduse protze s mensim SL budeme vyhozeni z pozice casteji. Coz nas vede zpet k psychologii, co je pro me unosnejsi, male procento uspesnych obchodu ale velky zisk na obchod, nebo vysoke procento uspesnosi a mensi zisky.
8. Pocatecni SL by mela byt v bode, kde nam nacasovani a analyza daneho tradu, potvrdi ze trade nejde tak jak ma – SL slouzi jako ochrana, pokud je casovani a analyza spravna cena k SL nedojde.
9. Kdyz je edge pryc, ven z obchodu – neteba cekat az dojde k zasazeni SL, pokud cena nepotvrdi nas zamer a casovani, neexistuje zadna vnejsi sila ktera nas drzi v obchode.

V posledni casti nam Lance predstavi svuj pristup, z teto casti me zajimaji predevsim otazky ktere si klade a odpovedi na ne by meli pomoci kazdemu sestavit svou strategii.



No comments:

Post a Comment